16.10.2011

Tasnif takıntısı

Anlatı tanımına tasnifine ilişkin yazılardan sonra aklıma takılanlar

Tasnife ve sadeleştirmeye modernizmin karakteristiği (aha: "karakterizasyon", gene! Başlayınca durmuyor mu?) temizlik takıntısı gözüyle bakıp hor gören de var, yücelten de.

Alexandra Harris, "Romantic Moderns"ın bir bölümünde mimarideki sadelik gayretinden söz ediyor.

http://www.guardian.co.uk/books/2010/dec/05/romantic-moderns-alexandra-harris-review

Wells Coates'un 1930'larda tasarladığı minimalist apartman daireleri:

Lawn Road Flats (Hampstead, Londra):


Şuradan bakınca başka resimleri görülebilir:


Burada kim idare etmekle kalmayıp rahat eder, ilginç. (Soru retorik değil.) "Ispartalı tarzı disiplini çağrıştırıyor" diyen olmuş, "yarayışlı çalışma" diyen, güzel bulan...

Modernizmi şöyle anlamak ya da böyle anlamak: Modernizmden çok onu yorumlayana ilişkin bilgi veriyor. Karmaşık, öznellikten kurtuluşu olmayan her konu başlığı için böyle ... gibi ... ?

Anlatı tasnifimin boş laf olduğunu düşünmeye başlayınca dedim ki: Mantıktan, matematikten, basit fizikten uzak yerlerde edilen her söz, olgulardan, vakıalardan çok, sahibine ilişkin bilgi iletiyor.

"2a=32b" görünce üstünü çizip "a=16b" yazmak, hesap yapanın işini kolaylaştırır da, herkes o kolaylığa muhtaç mı bakalım.

Yeri gelmişken: Harris zeki ve/ama çalışıyor.


Harris ya da Coates 2a=32b gördüklerinde ya da düşündüklerinde ne yapıyorlar acaba? Kendilerine çocukken cebren çok iş yaptırıldı mı? Coates'un görkemle derdi var mıydı?

Öğrenirsem karakterlerini karakterize edeceğim.

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder